درباره

فرهنگ و هنر روستا

در باره ما

دبیرخانه فرهنگ و هنر روستا و عشایر استان اصفهان

وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی علیرغم وظیفه سازمانی و خطیری که در رابطه با فرهنگ بر عهده دارد و با همه تلاش های صورت گرفته در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی  تنها تا مراکز شهرستان ها پیش رفته و البته در سال های اخیر توانسته در برخی از شهرها و مراکز بخش ها با ایجاد مجتمع فرهنگی هنری ، گام هایی در توزیع عادلانه امکانات فرهنگی بر دارد و در این میان به لحاظ گستردگی مناطق روستایی و مقرون به صرفه نبودن ایجاد تاسیسات فرهنگی هنری در مناطق روستایی به لحاظ محدودیت ها ، به این مقوله توجه کمتری شده است .
    اما حرکت اخیر وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی در محول نمودن توسعه فرهنگ روستاها و مناطق عشایری به ستا عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد، نگاهی هوشمندانه و اقدامی کارشناسانه تلقی میشود چرا که این ستاد در حال حاضر بیش از ۱۲ هزار پایگاه فرهنگی هنری در مساجد کشور داشته و امکان گسترش این سقف تا ۸۰ هزار مسجد وجود دارد. لازم به ذکر است که حدود نیمی از کانون های موجود  (بالغ بر ۶۰۰۰ کانون) ، در روستاها ایجاد .شده اند.

ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز یک نماینده جهت پیگیری امور روستا و عشایر و تشکیل جلسات استانی مور نموده اند تا با تشکیل دفتر فرهنگ روستا و عشایر طرح ساماندهی وتوسعه فرهنگ روستاها ومناطق عشایری را دنبال کنند.
این طرح طی سه گام ، مباحث ساماندهی و توسعه فرهنگ روستاها ومناطق عشایری را مورد توجه قرار داده است.

گام اول) تهیه شناسنامه فرهنگی روستاها ومناطق عشایری
گام دوم) ایجاد پایگاه های فرهنگی هنری
گام سوم) برنامه ریزی و اجرای عملیات

راه اندازی وبسایت فرهنگ روستا نیز،از اقدامات دفتر فرهنگ روستا استان اصفهان است که در نظر دارد با ایجاد شبکه ی اجتماعی کانون های فرهنگی هنری مساجد روستایی، جوانان و علاقمندان امور فرهنگی روستا را در گیر امر توسعه و ساماندهی فرهنگ روستا نماید

تماس با دبیرخانه فرهنگ و هنر روستا و عشایر03132355590

Please publish modules in offcanvas position.