خبر ها

اخبار و اطلاعیه‌ها

ضرورت ایجاد عدالت آموزشی در روستاها و مناطق عشایری

افشانی: باید در جامعه روستایی و عشایری به آموزش کلاسیک و حرفه ای برای ایجاد شغل و حرفه آموزی توجه داشته باشیم. 

به گزارش سایت فرهنگ روستا به نقل از شبستان، افشانی، معاون هماهنگی امور عمرانی وزیر کشور در چهارمین همایش ملی روستا و عشایر که در سالن اجلاس سران در حال برگزاری است، گفت: باید به گونه ای برنامه ریزی کنیم که در تدوین راهبرد ملی جایگاه روستایی ارج نهاده شود تا وضعیت عشایر و روستاییان بهبود لازم را بیابند تا جامعه در جایگاه واقعی خود قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه جمعیت روستایی باید در تمام مراجع تصمیم گیری و تصمیم سازی در مرکز باشد، افزود: اگر امروز حاشیه نشینی شهرها را معضل می دانیم به دلیل آن است که به روستاها آنگونه که باید نپرداخته ایم و باعث مهاجرت از روستاها به شهرها شده ایم.

افشانی با بیان اینکه اگر می خواهیم امروز با معضل اجتماعی حاشیه نشینی مبارزه کنیم باید به روستاها و عشایر توجه کنیم، خاطرنشان کرد: اگر در یک دوره طولانی خدمات را به روستاها بردیم اما نتوانستیم روستاییان در روستا نگه داریم به دلیل غفلت از اشتغال و اقتصاد آنها بوده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی وزیر کشور اظهار داشت: فراتر از اشتغال و برای اینکه شغل در جامعه روستایی توسط خود روستاییان ایجاد شود باید به آموزش به ویژه آموزش و پرورش توجه کنیم.

وی با تاکید بر ضرورت ایجاد عدالت آموزشی در روستاها و مناطق عشایری گفت: اموزش زمینه دانایی و توانایی را فراهم می کند، بنابراین باید در جامعه روستایی و عشایری به آموزش کلاسیک و حرفه ای برای ایجاد شغل و حرفه آموزی توجه داشته باشیم.

افشانی تصریح کرد: این مسئله را از ذهن تان بیرون کنید که در عصر کشاورزی بمانید، امروز باید عصر کشاورزی را پشت سر بگذارید و وارد دوران صنعتی شوید و این امر بدون بردن تکنولوژی به داخل عشایر و روستاها محقق نمی شود.

افشانی با اشاره به نمونه های موفق حضور تکنولوژی در روستاها گفت: امروز تعدادی از روستاییان در استان فارس که تحت پوشش کمیته امداد قرار دارند خود تولیدکننده برق و انرژی پاک هستند به طوری که با حدود ۲۱ میلیون تومان سرمایه گذاری به درآمد خالص ماهانه حداقل ۸۰۰ هزار تومان دست یافته اند.

وی اینترنت را یکی از راه های اشتغال در روستاها عنوان کرد و افزود: امروز ۳۸ هزار شورا در کل کشور با ۱۷ هزار عضو به عنوان نهاد برنامه ریز و سیاست گذار در روستاها داریم.

وی پیشنهاد داد یک همایش برگزار شود که در آن روستاییان و عشایر به ارایه راهکار و برنامه بپردازند و مدیران دولتی در آن شنونده باشند.

افشانی با بیان اینکه جامعه روستایی و عشایری باید به نکاتی توجه کند، افزود: خشکسالی باعث خسارت های زیادی به روستاییان شد بنابراین باید تغییر الگوی کشت و الگوی زندگی مورد توجه قرار گیرد و کشت گلخانه ای و کشت های کم آب بر در کشاورزی جایگزین شود.

افشانی افزود: استفاده از تکنولوژی های نو برای ایجاد اشتغال، توسعه طبیعت گردی و بوم‌گردی، توجه به نقش زنان و بکارگیری مباحث دانش بنیان از دیگر مواردی است که باید جامعه روستایی و عشایری به آن توجه کنند.

معاون هماهنگی امور عمرانی وزیر کشور یادآور شد: شورای عالی روستایی باید ایجاد کنیم تا بتوانند برای روستاها و عشایر برنامه ریزی انجام دهد.

تماس با دبیرخانه فرهنگ و هنر روستا و عشایر03132355590

Please publish modules in offcanvas position.