خبر ها

اخبار و اطلاعیه‌ها

معرفی الگوهای موفق فرهنگ و هنر روستا از طریق کانون‌های مساجد

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور نقش بی بدیلی در معرفی الگوهای موفق فرهنگ و هنر روستا دارند گفت: شبکه‌سازی، توانمندسازی و انتقال تجربیات، گفتمان‌سازی اقتصاد مقاومتی و شناسایی ظرفیت‌های عمومی مناطق روستایی از جمله محورهایی است که در حوزه این کانون‌ها به آن توجه شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین حبیب‌رضا ارزانی روز دوشنبه ضمن گرامیداشت روز ملی روستا و عشایر با اشاره به بیانات امام خمینی(ره) در این باره، گفت: امام راحل در جایی فرموده‌اند «روستا مادر شهر است؛ چرا که مادر موّلد و تربیت‌کننده است» درست است که پدر نقش مهمی در خانواده دارد اما نقش مادر بسیار حیاتی و تاثیرگذارتر است و روستا نقش مادری دارد.

تاکید بر پرداختن به خُرده فرهنگ ها

دبیر شورای فرهنگ و هنر روستا و عشایر در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: ما خُرده فرهنگ‌های زیادی در ایران داریم‌که باید به آنها بپردازیم رهبر معظم انقلاب نیز بر احیای این خرده فرهنگ‌ها تاکید دارند.

به گفته وی امروز مساجد تنها پایگاه فرهنگی در روستاها هستند و فعالیت‌های فرهنگی هنری در دل مساجد روستا می‌تواند به معرفی فرهنگ بومی کمک‌ کند. اگر جوانان ما فرهنگ خود را به درستی بشناسند به سراغ فرهنگ بیگانه و غربی نمی‌روند و اجتماع کوچک روستا می تواند بستر این شناخت باشد.

وجود بیش از ۱۳هزار کانون فرهنگی هنری روستا

حجت‌الاسلام ارزانی با اشاره به گستردگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در اقصی نقاط کشور حتی در روستاهای دورافتاده، گفت: هیچ شبکه‌ای با این گستردگی در کشور و تمرکز در روستاها مانند کانون های مساجد نیست به گونه ای که این شبکه امروز بیش از ۵۰ درصد روستاها را پوشش می دهد و در حال حاضر بیش از ۱۳ هزار و ۶۰۰ باب کانون روستایی، بیش از ۲هزار و ۸۰۰ کتابخانه مخزن دار و ۳هزار و ۱۱۶ کتابخانه باز در روستاهای کشور فعال هستند.

وی خاطرنشان کرد: کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور نقش زیادی در معرفی الگوهای موفق فرهنگ و هنر روستا دارند. شبکه‌سازی، توانمندسازی و انتقال تجربیات، بررسی و ارائه راهکارهای پیشرفت و تعالی فرهنگ روستا و عشایر و گفتمان‌سازی اقتصاد مقاومتی و شناسایی ظرفیت‌های عمومی مناطق روستایی از جمله محورهایی است که در حوزه کانون های فرهنگی هنری مساجد به آن توجه شده است.

ارتقای خدمات فرهنگی به جامعه روستایی کشور

حجت الاسلام ارزانی در ادامه به طرح هیات دولت برای ساماندهی و ارتقای خدمات فرهنگی به جامعه روستایی کشور اشاره کرد و افزود: این طرح با مشارکت دستگاه های اجرایی دولتی از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت آموزش و پرورش، وزارت ورزش و جوانان، وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، سازمان برنامه و بودجه کشور، وزارت کشور و همچنین دستگاه های فرهنگی خارج از قوه مجربه تنظیم شده است.

وی تاکید کرد: طرح ساماندهی و ارتقای خدمات فرهنگی به جامعه روستایی‌ از لحاظ توجه دادن نظام برنامه‌ریزی کشور به لزوم توزیع عادلانه خدمات دولتی بخصوص خدمات فرهنگی میان شهر و روستا، مسائل فرهنگی روستاهای کشور و ایجاد وحدت رویه میان دستگاه‌های اجرایی بخصوص دستگاه‌های بخش دولتی، غیر دولتی و حاکمیتی در ارائه خدمات فرهنگی به روستاهای کشور حائز اهمیت است.

مهمترین اهداف طرح خدمات فرهنگی به جامعه روستایی

رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور ادامه داد: رفع تبعیضات ناروا و ایجاد امکانات عادلانه برای همه در تمامی زمینه‌های مادی و معنوی، توجه به فرهنگ و هنر روستا به منظور بالا بردن سطح فرهنگی در روستاها و همچنین تقویت خلاقیت های اصیل و با ارزش روستایی، تقویت مولفه‌های هویت بخش ملی، ایرانی، اسلامی، انقلابی و ارتقای وفاق و همگرایی اجتماعی در پهنه سرزمینی به بویژه در میان مرزنشینان، برنامه‌ریزی برای تقویت فرهنگ و سبک زندگی اصیل روستایی متناسب با مقتضیات و سبک زندگی اسلامی- ایرانی از مهمترین اهداف طرح ارائه شده به شمار می‌آید.

مشاور وزیر فرهنگ خاطرنشان کرد: تقویت فرهنگ خوداتکایی و تولیدمحوری روستاها و اصلاح نگرش جامعه به روستا و زندگی روستایی، انسجام بخشی، ساماندهی و اجرای خدمات فرهنگی برای روستاییان با شناسایی وظایف و خدمات قابل ارائه دستگاه‌ها و نهادهای فرهنگی، ایجاد انسجام و هماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی کشور برای انجام خدمات مناسب با مشارکت و هم افزایی دستگاه‌های ذیربط حوزه های فرهنگی بخش‌های دیگری از اهداف این طرح هستند.

اقدامات و فعالیت‌های شورای فرهنگ و هنر روستا

دبیر شورای فرهنگ و هنر روستا و عشایر وزارت ارشاد در بخش دیگری از سخنان خود به برخی از اقدامات و فعالیت های این شورا اشاره کرد و افزود: برگزاری جشنواره‌های سراسری در حوزه نشریات و رسانه‌های مجازی، فیلم کوتاه، هنرهای تجسمی، بازی‌های بومی محلی و هنرهای سنتی، جشنواره سراسری آواها و نغمه‌های روستا و عشایر در سطح ۵ استان کشور، برگزاری نمایشگاه دستاوردها و توانمندی‌های روستا و عشایر در گستره منطقه‌ای در استان‌های سیستان و بلوچستان، همدان، هرمزگان، گلستان و قزوین، برپایی جشن انقلاب در مناطق روستایی و عشایری در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، بوشهر و خراسان جنوبی بخشی از اقدامات این شورا در سال گذشته بوده است.

۱۵ مهرماه از سوی شورای فرهنگ عمومی کشور و با هدف ارج نهادن به روستا و فرهنگ روستایی، به نام روز روستا، نام‌گذاری و به عنوان روز ملی روستا و عشایر  به عنوان یکی از مناسبت های مندرج در تقویم رسمی کشور ثبت گردیده است.

 

تماس با دبیرخانه فرهنگ و هنر روستا و عشایر03132355590

Please publish modules in offcanvas position.